Bu kesinlikle güzel ve havalı, ama her zaman tanındığınızı ve sevdiğiniz zaman değil, her zaman tanındığınızı unutuyorsunuz.

Bu kesinlikle güzel ve havalı, ama her zaman tanındığınızı ve sevdiğiniz zaman değil, her zaman tanındığınızı unutuyorsunuz. Ama bununla başa çıkmayı öğreniyorsun.

© APA / ROBERT JAEGER Elektrik mühendisi ve eski Avusturyalı astronot Franz Viehböck, Baikonur uzay merkezinde başlamadan önceki son basın toplantısında.

Uzay sektöründe hala iyi bir ağa bağlısınız. 2020, bazı önemli noktalar sunar – anahtar kelime: SpaceX ve birkaç Mars görevi. Güncel gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Genel olarak, uzay yönünde çok çeşitli bir faaliyetin burada gerçekleşmesinin iyi ve güzel olduğunu düşünüyorum. Bu sadece ABD için geçerli değil, çünkü diğer ülkeler de çok şey yapıyor. Bunların insanlığın uğraştığı olumlu sorunlar olduğunu düşünüyorum ve bence bu iyi.

İklim değişikliği ve Corona şimdi bizi derin dünyevi sorunlarımızdan daha da fazla haberdar ediyor. Özellikle bu zamanlarda uzay yolculuğuna yapılan yatırımlar nasıl tartışılabilir? Alanın ne kadar önemli olduğunu ilk kez böyle durumlarda görürsünüz. Çevresel zarar elbette yeryüzünde de görülebiliyor ancak uydular ile ölçümler yapılabiliyor ve yıllar önceki yıllar ile kesin karşılaştırmalar yapılabiliyor. Bu, çevresel faaliyetler için aşırı bir destektir. Öte yandan, Corona zamanlarında video ve telefon konferansları aşağı yukarı tek iletişim aracı olmuştur. Uzay ve uydular olmadan bu mümkün olmazdı.

“Her nasılsa hepsi bir kenara atılmış gibi görünüyor”

Özel uzay yolculuğu ve uzay turistleri gelecekte kendilerini NASA, ESA ve Co’dan tamamen ayırabilir mi? Hatta bunun ancak NASA ve ESA’dan bağımsız hale getirilirse başarılı olabileceğine inanıyorum. Bunlar, örneğin turizm için değil, araştırma ve geliştirme için olan devlet kuruluşlarıdır. Ama buradaki girişimleri de seviyorum. “Apollo” zamanında bile roketleri ve uzay kapsüllerini NASA adına yapan özel şirketlerdi. Şimdi şirketler belki biraz daha bağımsız ama aynı zamanda NASA tarafından finanse ediliyor. Böyle bir şey her zaman iyidir çünkü NASA ve ESA yıllar içinde büyüyen büyük kuruluşlar ve yapılardır. Bu tür yapıların çok bürokratik ve hantal hale gelmesi doğaldır. Bu yüzden bu tür özel girişimler her şeyi hayata geçiriyor.

Avusturya’nın uzay sektöründeki gelişimini nasıl görüyorsunuz? Bir şeyler yapıyoruz. Ama yaklaşık beş yıl önce daha fazla ivme olduğunu hissediyorum. Her nasılsa hepsi bir kenara atılmış gibi görünüyor.

Sebepler ne olabilir? Bunun için çok uzak olduğumu dürüstçe söylemeliyim. Ama kesinlikle daha fazlasını yapabiliriz.

2018’de hayatını kaybeden “Austromir” başkanı Willibald Riedler, her zaman görevin tekrarı olarak yas tuttu. Bu senin için aynı mı? Evet elbette! Küstahça görünse bile, biz Avusturyalılar o zamanlar birçok yönden öncü çalışmalar yaptık.canlı maç izle justin tv lig tv izle süperbahis betboo giriş lig tv devu Özellikle Sovyetlerle çalışmak söz konusu olduğunda, orada nasıl yaşadık ve eğitim aldık. Almanya, Fransa, ESA veya Amerikalılar gibi diğer uluslar için burada kesinlikle öncüydük. Bunu “Austromir” projesinde yaptık, ama sonra ondan çok az veya hiç sermaye kazandık. Orada çok daha fazlasını başarabilirdik. Bu olmadı – pişman olmana gerek yok çünkü bu bizim hatamız.

Şimdi 1 ay boyunca ücretsiz olarak haberleri okuyun! * * Test otomatik olarak sona erer.

Daha fazlası ▶

AĞDAN HABERLER

Şimdi JBL’den gerçek kablosuz kulaklıklar kazanın! (E-media.at)

Yeni erişim (yachtrevue.at)

Bekar olmanın harika olmasının 8 nedeni (lustaufsleben.at)

Wasabi mayonezli somon karidesli burger ve ballı salatalık (gusto.at)

Yeni trendde: Shock-Down – ekonomi kilitlenmelere ne kadar süre dayanabilir? (Trend.at)

Gülmek ve iyi hissetmek için en iyi 35 aile dizisi (tv-media.at)

Viyana’da E-Scooter: Tüm sağlayıcılar ve fiyatlar karşılaştırmalı 2020 (autorevue.at)

Yorumlar

Kayıt ol

Facebook ile Bağlan

Graz’daki Yahudi cemaatine yönelik saldırıların ardından polis, Pazar akşamı bir şüpheliyi tutukladı. Bir polis sözcüsü çevrimiçi basında çıkan haberleri doğruladı. İçişleri bakanı

Karl Nehammer

(ÖVP), iki polisin zanlıyı tutukladığını Twitter üzerinden duyurdu.

Adam, Yahudi cemaatinin başkanına yapılan saldırı da dahil olmak üzere Graz’da toplam yedi suçtan sorumlu tutuluyor. Ayrıca, Graz’daki sinagog da dahil olmak üzere, taş atma ve lekeleme eylemlerinden kaynaklanan mülklerde hasar var, bir vakada kırmızı ışık bölgesindeki bir kuruluşu hedef aldığı söyleniyor. İçişleri Bakanlığı’ndan alınan ilk bilgilere göre adam itiraf etti.

Şüpheli Suriye’den

İlk anketlerin detayları sadece İçişleri Bakanlığı’nın Pazartesi öğleden sonra Viyana’da düzenleyeceği basın toplantısında duyurulacak. Polise göre Suriye’de doğmuş 31 yaşında bir adam. “Kronen Zeitung” ve “Kleine Zeitung “‘un Pazar akşamı çevrimiçi medyasında belirttiği gibi, bir polis devriyesi şüpheliyi Annenstrasse’deki kırmızı bisikletinde görmüş ve tanıdı. Kupa fotoğrafları sadece sabah verildi ve saldırganın yüzünü de gösteriyordu. İlk başta şüpheli kaçmalıydı ama sonunda pes etti ve tutuklandı. Şimdilik Graz-Jakomini hapishanesine gidiyor. İçişleri Bakanlığı’ndan alınan ilk bilgilere göre adam itiraf etti.

Şüpheli, geçen hafta Graz’da en az yedi suçtan müfettişler tarafından atandı. Yelpazesi, taş ve tahta çıtalarla mülke zarar vermekten Graz’daki Yahudi cemaati başkanı Elie Rosen’e yönelik saldırıya kadar uzanıyor. Arabasıyla saldırgandan kaçtı ve yaralanmadı. Araştırmacılara göre, fail sadece anti-Semitik değil, aynı zamanda homofobik, çünkü aynı zamanda gey ve lezbiyen derneği Rosalila Pantherinnen’in yıkılan vitrinlerinden de sorumlu. Ayrıca, kırmızı fener mahallesindeki bir tesise taş attığı da anlaşılıyor.

Rosen, güvenlik güçlerine teşekkür etti

Hem IKG Başkanı Oskar Deutsch hem de Elie Rosen, güvenlik yetkililerine çabaları ve şüphelinin hızlı bir şekilde tutuklanması için teşekkür etti. Her ikisi de dini topluluk ve yetkililer arasında uzun yıllar süren güvene dayalı işbirliğini vurguladı.

Rosen, sorulduğunda, Graz sinagogundaki mülkün hasar görmesinden hemen sonra polis koruması almamış olduğu için “kınama” yapmak istemedi. “Hayır, bunu istemezdim” dedi, şahsen kendisine böyle bir saldırının gerçekleşmesi öngörülemezdi.

Nehammer, potansiyel (taklitçi) faillerin “tesisleri korumak için elimizden gelen her şeyi yaptığımızın” farkında olmaları gerektiğini ve saldırıların derhal durdurulduğunu vurguladı. “Bu, Yahudi toplulukları için geliştirilmiş, sıkı sıkıya bağlı bir güvenlik ağıdır.” Bakan, güvenlik nedenleriyle ayrıntıya girmek istemedi. “Yaptığımız şey, Yahudi yaşamının sadece güvence altına alınması değil, aynı zamanda neşe içinde yaşanması için mümkün olan en iyi şekilde korumaktır.”

Rosen ayrıca Graz’dakiler gibi hareketlerin taklitçi suçlulara örnek olabileceği konusunda uyardı. “Graz’daki saldırılar sadece Yahudi cemaatine değil, toplumumuzun temel değerlerine yönelik bir saldırıdır” dedi. Önleyici tedbirler alanında, örneğin eğitim alanında ve aynı zamanda güvenlik alanında, “tetikte olmak bize kalmıştır”. Saldırı aynı zamanda “Yahudi karşıtı komplo teorilerine karşı mücadelenin ne kadar önemli olduğunu, daha da netleştirmemiz gerektiğini” gösteriyor Deutsch. “Korkutmayacağız, bir daha asla” dedi.

İKG Viyana Başkanı, yakalanan zanlının Suriye vatandaşı olması Müslüman antisemitizminin “ciddi bir tehdit” olduğunu gösteriyor. Ancak bu, kişinin kendisini bu tek tür anti-Semitizmle savaşmakla sınırlandırması gerektiği anlamına gelmez. Deutsch, “Sağ ve sol antisemitizm var ve her şekilde İsrail’le bağlantılı antisemitizm var ve şimdi Graz’da şiddet uyguladığını gösteriyor. Graz’da fail kelimeden eyleme geçti” dedi.

Ortak basın toplantısında, anayasa bakanı Karoline Edtstadler (ÖVP) de olayın toplum için önemini vurguladı: “Avrupa’da Yahudiler baskı altındaysa, Avrupa baskı altındadır. Avusturya’daki Yahudiler baskı altındaysa, Avusturya da kendisidir. vakum.” Son yıllarda artan sayıda anti-Semitik ve anti-Siyonist olaylar yaşandı. “Anti-Semitizme karşı mücadele her zamankinden daha güncel.” Daire başkanı, şu anda anti-Semitizme karşı ulusal bir stratejinin geliştirildiğini ve bunu sonbaharda sunabileceğini varsaydığını belirtti.

Kültür ve Entegrasyon Bakanı Susanne Raab (ÖVP) de saldırıların “değer toplumunun tamamına yönelik bir saldırı” anlamına geleceği konusunda “derinden sarsıldı”. Raab, Avusturya’nın anti-Semitizme karşı mücadelede tarihi bir sorumluluğu olduğunu vurguladı. Müslüman göçmenlerin Yahudileri İslam’ın düşmanı olarak gördükleri son birkaç yılda yapılan araştırmalara atıfta bulundu. Bu, “önleyici tedbirler almamız ve antisemitizme karşı mücadelede bize tarihi sorumluluğumuzu bize gelen tüm insanlara açıklamamız gerektiğini” gösteriyor. Konu, mevcut değer kurslarının ayrılmaz bir parçasıdır ve bu alanda genel bir strateji oluşturabilmek için şimdi bir çalışma başlatılmaktadır.

İltica geri çekme prosedürü başlatıldı

Yetkililer, 31 yaşındaki Suriyeli mülteci olduğu iddia edilen saldırgana karşı Graz’daki Yahudi cemaatine iltica statüsünü geri çekmek için dava açtı. İçişleri Bakanlığı’ndan APA’ya Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Federal Göçmenlik ve İltica Dairesi şüpheler nedeniyle derhal böyle bir prosedür başlattı.

Nehammer İslamcı bir saiki doğruladı

Nehammer, Graz’daki Yahudi cemaatine yapılan saldırılar ve Yahudi cemaati başkanı Elie Rosen’e yapılan saldırının ardından, fail olduğu iddia edilen kişinin İslami nedenini doğruladı. 31 yaşındaki Suriyeli mülteci, 2013’ten beri Avusturya’da bulunuyor. Yanıt olarak, tüm sinagoglar artık 24 saat korunuyor.

© APA / Helmut Fohringer

İçişleri bakanı, zanlının dün akşam 20: 25’te tutuklandığını söyledi. Nehammer’e göre cinayet silahları – cop olarak kullanılan bir sandalye ayağı ve adamın sırt çantasında taşlar da bulundu. Nehammer Pazartesi günü Viyana’da İçişleri Bakanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, “Adam sabahın erken saatlerine kadar sorgulandı, tam olarak itiraf etti. Müfettişler bunun İslamcı bir sebep olduğunu varsayıyorlar, buna karşılık gelen kanıtlar dairesinde güvence altına alındı,” dedi. , ua’da Rosen ve Viyana Yahudi Cemaati (IKG) Başkanı Oskar Deutsch da katıldı. Adam ayrıca mülke başka zararlar da verdi. Katolik Kilisesi’ne karşı, ama aynı zamanda LGBT topluluğunun bir kulübüne karşı.

Nehammer “üzücü” ve “kesinlikle kabul edilemez” olaylardan bahsetti. Nehammer, “Burada olup bitenler sadece ceza hukukunun kendisi değildir” – daha ziyade, bu saldırı Avusturya Cumhuriyeti’nin temel hak ve özgürlüklerinin yanı sıra din özgürlüğüne de saldırdı, dedi. Hepsinin ortak sosyal kaygısı, “Yahudi yaşamının güvenli ve her şeyden önce neşeyle yaşanabileceği. Federal hükümet olarak bunu sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” Basın toplantısından sonra, bakanın bundan böyle tüm sinagogların yirmi dört saat – üniformalı memurlar ve memurlar tarafından – korunmasını emrettiği söylendi.

Kickl, aramanın hızlı başarısını kutluyor

FPÖ bu arada federal hükümeti Yahudi kurumlarının güvenliğini sağlamaya çağırdı. Kulüp başkanı Herbert Kickl, Graz’daki polisi “aramanın hızlı başarısından dolayı” tebrik ederken, aynı zamanda “güvenlik yetkililerinin Yahudi kurumlarını korumadaki önceki ihmalini” de eleştirdi. “Mülke verilen hasar zaten meydana geldikten ve Elie Rosen’e yönelik şiddetli saldırı engellendikten sonra korumanın neden hemen güçlendirilmediğini açıklayamam” dedi.

Yahudilere yönelik düşmanlığa karşı kararlı mücadele, aynı zamanda “radikal güçlerin sadece bir kısmının değil, tüm yelpazesinin alenen adlandırılmasını” ve bunlarla savaşmak için demokratik anayasal devletin araçlarının kullanılmasını da içerir. “Avusturya’da ve 2020’de Avrupa’daki diğer birçok ülkede, bu, yalnızca sayısız, bazen açıkça anti-Semitik akımları ve örgütlenmeleriyle siyasal İslam için değil, aynı zamanda, İsrail’e yönelik eleştiri kisvesi altında, solcu radikal yelpazenin geniş bir bölümü için de geçerlidir. Yahudilere karşı açıkça izleniyor, “dedi Kickl. Bununla birlikte, gerekli kararlılığı kaçırması tam da bu spektruma aykırıdır, bu da “daha küçük hükümet ortağıyla belirli temas noktalarının olması” ile bir ilgisi olabilir.

Graz’da dayanışma mitingi

Yahudi cemaati başkanına düzenlenen saldırıdan sonra, Pazar akşamı Graz’da yaklaşık 200 kadın ve erkek bir dayanışma mitingine katıldı. İnsanlar ana tren istasyonundan sinagoga taşınarak “Irkçılığa karşı omuz omuza” şarkısını söylediler. Miting, Yahudi Avusturya Üniversite Öğrencileri (JöH) tarafından düzenlendi ve çok sayıda bölgesel ve yerel politikacı da katıldı: Sosyal Danıştay Üyesi Doris Kampus (SPÖ), Belediye Meclis Üyesi Günter Riegler (ÖVP), KPÖ Belediye Meclis Üyeleri Elke Kahr ve Yeşiller Parti Meclis Üyesi Robert Krotzer Judith Schwentner ve kulüp başkanı Karl Dreisiebner, SPÖ patronu Michael Ehmann ve NEOS kulüp başkanı Niko Swatek.

© APA / Ingrid Kornberger

BM, Pazar günkü Yahudi karşıtı saldırıyı da kınadı. Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Moratinos akşam yayınlanan bir yayında güllere yönelik anti-Semitik saldırının ve Graz sinagogundaki vandalizmin “aşağılık suçlar” olduğunu söyledi. Moratinos, inançlarına ve kanaatlerine bakılmaksızın dini yerlere ve ibadet edenlere yönelik her türlü şiddetin haksız olduğunu söyledi.

Pazartesi sabahı İçişleri Bakanlığında Avrupa Bakanı Karl Nehammer ile bir toplantı yapılacak.

Karoline Edtstadler